Kdo je tu doma

Po mrazivých a deštivých dnech přišlo krásné a slunné ráno. Byli jsme rádi, protože úterní výuka probíhala netradičně, a to v přírodě. Neměli jsme žádnou matematiku, český jazyk, ale celé dopoledne jsme věnovali přírodopisnému programu: „ Kdo je tu doma“. Z nabídky EKOCENTRA Mladá Boleslav jej pro nás šesťáky vybrala paní učitelka.

Náplní bylo praktické seznámení se s živočichy žijícími v lese, v půdě, ve vodě a na louce. Navštívili jsme jejich domácí prostředí.

Výukou nás provázela Martina a Jana. Po úvodním představování jsme se postavili do kruhu. Ten Martina provázkem rozdělila na dvě poloviny. Jednu značila ANO, druhou NE. Jana nám postupně kladla otázky a my svým postavením v kruhu dávali najevo, zda postel, pokojíček, byt, Bakov, Česko……je náš domov. Pro své rozhodnutí jsme museli mít i argumenty proč.

Když jsme si uvědomili význam slova DOMOV, mohli jsme hledat obrázky živočichů, které Martina a Jana poschovávaly do prostoru ohraničeném barevnými fáborky. Zelené – louka, modré - voda…. Za správné zařazení do prostředí a určení druhového jména živočichů jsme pro družstvo mohli získat body. S velkým náskokem a celkovým počtem 18 bodů byli nejlepší

Nela Beranová, Beata Slívová, David Jireš, Dominik Čakrda, Alena Obrázková a Eliška Peterková.

Po svačině jsme se přesunuli z prostranství stadionu k Jizeře. Síťka na motýly, sklenička s lupou, sklenička na vodní živočichy, sítko, lopatka, klíč k určování, to bylo obsahem každého batůžku, který skupinky obdržely, aby mohl začít „ lov“ na živočichy. Setkali jsme se tváři tvář s různými pavouky a brouky. Po jejich určení jsme opět drobné obyvatele vrátili do svých domovů. Při závěrečném hodnocení celé akce si někteří z nás uvědomili, že poprvé v  životě se „ dotkli“ Jizery, která naším městem protéká. Při zpáteční cestě jsme si povídali o tom, co jsme ulovili a co se nám nejvíce líbilo.

 

 

                                                                 Žáci 6.A  a  6.B