EBRU se Šárkou Duran

V pondělí 26. 6. 2017 proběhl v multifunkční učebně naší školy výtvarný seminář pro 25 žáků druhého stupně. Škola jim část nákladů hradila jako odměna za příkladnou práci v hodinách výtvarné výchovy. Děti dostaly příležitost alespoň trochu nakouknout do tajů umění EBRU.                                                                                                                        

EBRU znamená oblak nebo také mramorování. A právě mramorové papíry zhotovené technikou EBRU se v knihařství používají už hodně dlouho. EBRU je tradiční turecká technika malování na vodní hladinu.

 Šárka Duran z Mladé Boleslavi je jednou z těch, kteří technice malování na vodní hladinu propadli, a to v dobrém slova smyslu. V Turecku se krásu EBRU učila a stále učí od uznávaných umělců, kteří jí pomohli proniknout do hloubky této neobvyklé výtvarné techniky.

Postupně se žáci během semináře seznámili s historií a základními principy tohoto umění a za pomoci lektorky si vytvořili svůj vlastní obraz. Nikdo z nich zřejmě nečekal, jaké krásné originály si ponesou domů. Kdo chce, může si hotový obraz nechat zasklít a zarámovat. Navíc si mohou znovu malování na vodní hladině zopakovat v červenci v nákupním centru Olympia v Mladé Boleslavi, kam byli účastníci srdečně pozváni i se svými kamarády, sourozenci či rodiči.

 

Mgr. Helena Kozáková